امامزاده سید رضا

امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر

امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر

امامزاده ابراهیم(ع)

مرقد امامزاده ابراهیم (ع) در جنوب شهرستان اسلامشهر واقع شده است که از شمال به روستای ده عباس و کمربندی الغدیر اسلامشهر، از شرق به روستای کاشانک، از غرب به روستان میان آباد و از جنوب به بزرگراه تهران ـ قم و روستای طرقوزآباد محدود می شود. این بقعه در کنار رودخانه ی کن (کانال شهید نواب صفوی) واقع گردیده است، و اطراف آن گورستان محلی و بوستان شهیدان است، و قدیمی ترین سنگ قبر آن مربوط به تاریخ ۱۲۳۰ هجری قمری می­باشد.

بنا به نوشته روی سنگ قبر مرمرین : ابراهیم بن ابی عبدالله بن محمدبن عبیدالله بن عبدالله الحسن ابن جعفر بن حسن مثنی بن امام حسن مجتبی (علیه السلام) می باشد.

emamzade ebrahim - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده ابراهیم اسلامشهر

تا ۴۰ سال پیش، اطراف روستا حصاری بوده است با دیواری کاهگلی و کنگره ای و در چهار جهت آن، چهار دروازده قرار داشته و در فاصله ۴ کیلومتری امامزاده عقیل واقع شده است. و از دو کیلومتری بقعه، گنبد فیروزه ای آن در میان درختان سرسبز چون نگین میدرخشد که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

قدمت آن به دوره صفویه برمی گردد و در دوره های جدیدتر برخی قسمتها به آن افزوده شده است. بنای مزبور در مساحتی حدودبیست هزار متر مربع قرار دارد.

این بقعه در فهرست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران ثبت شده است.۴۸۰۰ متر مساحت عرصه، ۴۶۱ متر مربع مساحت بنا، شبستانی با طاقهای جناغی و ستون دار، ایوان ورودی و گنبدخانه ای استوانه ای، گنبدی خشتی و یک پوسته و فیروزه ای آن جای گنبد مخروطی آن را گرفته است (سال ۱۳۷۰).

ضریح ۸ ضلعی و برنجی و مشبک و مزین به اسامی ائمه ی مطهر در سال ۱۳۸۳ نصب شده است.

امامزاده اسماعیل (ع)

بقعه امام زاده اسماعیل (ع) در غرب شهرستان اسلامشهر در یک و نیم کیلومتری شمال غربی روستای چیچکلو واقع شده است که از شمال به روستای بهمن آباد، از شرق به ایرین شهرک الله اکبر، از غرب به شهر نسیم شهر و از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی اسلام شهر محدود می شود.

چشم انداز روستا بیشتر شبیه شهر است تا روستا ولی اشتغال عمده ی آنها کشاورزی است.

emamzade esmaeil - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده اسماعیل اسلامشهر

قدمت این بنا به دوره صفویه بازمیگردد که تشکیل شده از یک گنبدخانه و دو ایوان شمالی و شرقی بدون اینکه با هم ارتباط داشته باشند .

نمای بیرونی آجری و نمای اتاق کاهگلی است.

عرض ورودی صحن ۴ متر و کف صحن از قلوه سنگ و شن و ماسه تشکیل شده است. ستون میانی ایوان، فلزی با گنبد خانه ۸ ضلعی می باشد.

گنبد قیر اندود است و در بدنه ی آن چهار روزن دیده می شود که مسدود می باشد.

ضریح آن چوبی و مشبک و سبز به ابعاد (۱۵۰×۱۸۰×۲۰۰ سانتی متر) میباشد. بدون هیچگونه نوشته ای و سنگ قبر آن سیمانی است به ابعاد (۱۰×۱۶۰×۲۰۰ سانتی متر). مساحت عرصه ۱۷۹۳۸ متر مربع می باشد.

امامزاده جعفر ابوطالب (ع)

وجود امامزاده ای به نام جعفر ابوطالب مورد تأیید علمای انساب می باشد، و شجره ی حضرت در کتاب «الفخری فی انساب الطالبیین» (صفحه ۲۷) به امام جعفر صادق (ع) می رسد.
بقعه امام زاده ابوطالب (ع) در شمال اسلامشهر که از شمال به بزرگراه تهران ـ ساوه، و از شرق به روستای شمس آباد، از غرب به روستاهای حسن آباد و رضی آباد و یوسف آباد، و از جنوب به روستای گلدسته محدود می شود. مزار امامزاده در میان بوستانی مصفا با درختانی تنومند و قدیمی، و در قبرستانی یک هکتاری واقع شده است که در حال حاضر فاقد بنا می باشد، و سابقه ی قبرهای آن به بیش از صد سال پیش می رسد.

emamzade shah abootaleb - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده شاه ابوطالب اسلامشهر

سنگ قبری سیمانی به ابعاد ۲۶×۱۱۳×۱۶۳سانتی متر که فاقد گنبد و ضریح و صندوق و چاردیواری و سقف می باشد که در میان قبرستان روستا به چشم می خورد که به نام امامزاده جعفر ابوطالب می باشد. مساحت آن ۲۱۵۳۹ متر مربع می باشد.
آدرس : اسلام شهر ـ بخش چهاردانگه ـ دهستان فیروزبهرام ـ خیابان میرزا قوام ، کوچه ی بوستان شهدا

امامزاده زکریا (ع)

بقعه امام زاده زکریا (ع) در یک کیلومتری روستای ایرین قرار دارد که از خارج گرد به نظر می رسد و از داخل به صورت ۱۶ ضلعی می باشد.

این امام زاده به امام موسی کاظم (ع) نسبت داده شده است .

امامزاده سیدرضا (ع)

آستان امام زاده سید رضا (ع) در نزدیکی روستای حسین آباد مفرح در قسمت شرقی اسلامشهر واقع گردیده است .

این امامزاده منسوب به امام موسی کاظم (ع) می باشد.
گنبد به صورت رک اجرا شده است و در حال حاضر سیمانی است و دارای ساقه، در صورتی که قبلاً کاهگلی بوده است. ضریح فلزی و مشبک و سبز رنگ فعلی آن جایگزین ضریح چوبی و مشبک قبلی گردیده است.

emamzade seyed reza - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده سید رضا اسلامشهر

بنا به گفته ی راویان پیش تر در داخل حرم، سنگی شبیه سنگ مرمر وجود داشته است که بلند کردن آن به معنای برآورده شدن حاجت بوده است.

همچنین در قسمتی از امام زاده، دوازده کاشی که تمثال دوازده امام بر روی آن نقاشی شده بوده، و پشت آن خطوط منحنی نقشه بسته بود، متاسفانه آن نیز به سرقت رفته است.

بقعه امام زاده سیدرضا (ع) در شرق اسلامشهر واقع گردیده ، که از شمال به روستای علی آباد قاجار و کمربندی آزادگان، و از شرق به روستای مرتضی گرد، و از غرب به روستای حسین آباد مفرح، و از جنوب به روستای عباس آباد محدود می باشد.

مساحت عرصه ۱۵۵۷۷ متر مربع و مساحت بقعه ۲۰۰ متر مربع می باشد. گنبد خانه ای به شکل هشت ضلعی با پیش فضای ورودی و درب ۳ متری ورود به صحن می باشد. و کف صحن از سنگ و شن ریزه تشکیل شده است. صحن قبرستانی است برای دفن اموات ساکنین روستاهای اطراف.

امامزاده عقیل (ع)

این امام زاده در خیابان شهید مدنی نزدیک زرافشان اسلام شهر واقع شده است.

ساختمان بقعه در مساحتی حدود ۳۷۰۰۰ متر مربع واقع شده است. نقشه بنا مستطیلی و دارای گنبدی خشتی می­باشد.

نمای بیرونی بقعه با کاشیهای معرق آبی ، زرد و فیروزه ای رنگ پوشیده شده و بر روی کاشیها کتیبه های زیادی به خط کوفی و نستعلیق وجود دارد .

ضریح مشبک روی مرقد درسال ۱۳۷۲ در اصفهان ساخته و در حرم نصب گردید. اصالت بنای بقعه به دوره صفویه برمی گردد و در دوره قاجار و معاصر نیز مورد مرمت قرار گرفته و بخشهایی به آن افزوده گردیده است .

emamzade aghil - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده عقیل اسلامشهر

نام این بقعه در فهرست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

حضرت امام زاده عقیل (ع) از نوادگان حضرت عباس بن علی بن ابیطالب (ع) است .

بنای این امام زاده درون قبرستان و گلزار شهدای اسلامشهر قرار گرفته و همواره مورد توجه مسئولین ، هیئت امنای امامزاده و مردم بوده و طی سالهای اخیر بنای فوق بازسازی و قسمتهای جدیدی به آن افزوده شده است. بنای جدید شکیل و سطح آن با کاشیهای رنگی پوشیده شده است .

امامزاده عیسی (ع)

بنای امام زاده عیسی (ع) در جنوب غرب شهرستان اسلامشهر در داخل شهرک واوان، بلوار ولیعصر واقع شده است.  و دارای گنبدخانه، دو شبستان شمالی و جنوبی در دو طرف گنبدخانه، ایوان ورودی در شرق مجموعه، دو اتاق مرتبط به ایوان، با حدود یک هکتار مساحت عرصه و نمازخانه و آشپزخانه و خانه ی سرایداری و سرویس بهداشتی می­باشد . ضریح مشبک و فلزی آن با ۲۲ برگ تزئین شده به اسمهای ائمه (ع) در سال ۱۳۸۱ جایگزین ضریح چوبی و مشبک قبلی شد. مساحت کل آن ۹۹۳۰ مترمربع می­باشد.

emamzade eesa - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده عیسی اسلامشهر

ساختمان از دور قابل رؤیت نیست اما از فاصله دویست متری گنبد آن با روکش سیمانی، دیده ها را می رباید.
آدرس : استان تهران ـ شهرستان اسلامشهر ـ بخش مرکزی ـ شهرک واوان (میدان الغدیر)، بلوار ولیعصر، شهرک امام زاده عیسی (ع)

امامزاده عباس (ع)

امامزاده عباس (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) است و با ۱۰پشت  فاصله به این امام می‌رسد. در کتاب الفخری فی انساب الطالبیین صفحه ۷۵ نسب امامزاده نوشته شده است.

emamzade abbas - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده عباس اسلامشهر

امامزاده عبدالله (ع)

آستان این امام زاده در روستای حسن آباد خالصه در داخل حیاط گورستان عمومی واقع شده است .

امامزاده غیبی (ع)

بقعه امام زاده غیبی (ع) در جنوب غرب شهرستان اسلامشهر می باشد که از شمال به کمربندی الغدیر و از شرق به روستای نظام آباد و از غرب به میدان الغدیر و از جنوب به بزرگراه تهران ـ قم و کانال نواب صفوی محدود می شود.

در این مدت مغازه هایی در شمال و جنوب آن ساخته شده اند و همچنی پایگاه بسیج شهید سلیمان زاده شمال شرق بقعه را به خود اختصاص داده که به این ترتیب پیرامون  امامزاده غیبی (ع) را از داخل احاطه کرده اند .
امام زاده دارای گنبدی کاهگلی و کوتاه، با اتاقی در حد ۴×۳ متر مربع، بدون ضریح و صندوق و سنگ قبر و گلدسته، و بدون سقاخانه و اتاق سرایداری و سرویس بهداشتی می باشد.

emamzade gheybi - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده غیبی اسلامشهر

این بقعه در اراضی وقفی شهرک میان آباد واقع شده است و تولیت آن با مدرسه ی عالی شهید مطهری است.
آدرس : استان تهران ـ اسلامشهر ـ بخش مرکزی ـ شهرک امام حسین

امامزاده محمد (ع)

صاحب کتاب اختران فروزان ری و طهران در خصوص تاریخچه و شجره نامه این امامزاده میگوید : تا امام حسن مجتبی (ع) هفت پدر فاصله است، و قبر این بزرگوار و برادرش ابوالحسن علی اصغر در روستای ششکلو می­باشد . و گمان نگارنده این است که اصل آن لقب «ششدیو» پدر این دو بزرگوار است که در کنار یکدیگر واقع شده اند. امامزاده محمد ششدیو اولین امامزاده ای است که به این روستا آمده و سکونت نموده است. و ممکن است بانی تأسیس آن روستا خود آن حضرت بوده باشند، و بدین سبب روستا نام خود را از ایشان گرفته است.

emamzade mohamad - امام زاده ها و اماکن مذهبی اسلامشهر
نمایی از امامزاده محمد اسلامشهر

مؤلف در ادامه آورده است که سید محمد ششدیو دارای هفت پسر بوده اند: ۱)ابوهاشم حسین؛ ۲) ابوطالب محمد؛ ۳) ابوالعباس احمد (مانکدی)؛ ۴) حمزه (که اولادی نداشته)؛ ۵) الناصر عیسی؛ ۶) ابوطالب حسین؛ ۷) ابوزید حسن القاری (شهید در خراسان).

قدمت این بنا به دوره قاجاریه و نقشه ساختمان آن مدور با پوشش گنبد پله ای می­باشد و مصالح به کار رفته در آن خشت با اندود کاهگل است.

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

You must be logged in to post a comment.