میدان نماز اسلامشهر

معرفی شهرستان اسلامشهر و تاریخچه

تاریخچه و معرفی شهرستان اسلامشهر 

اسلامشهر در استان تهران واقع شده است و این شهر در ۱۲ کیلومتری جنوب استان تهران می باشد . برای دسترسی به شهر اسلامشهر می توانید از طریق اتوبان آزادگان و احمد آباد مستوفی و همچنین بزرگراه های قدیم و جدید تهران-قم و جاده ساوه ( آیت اله سعیدی ) و اتوبان ساوه به این شهر سفر کنید.

فاصله شهر اسلامشهر به مرکز شهر تهران ۱۵ کیلومتر می باشد . این شهرستان از سمت شرق و جنوب به شهر ری و از سمت غرب به رباط کریم و از سمت شمال غرب به شهریار نیز راه دارد . جمعیت شهر اسلامشهر بیش از هشتصد هزار نفر می باشد. از قدیمی ترین مناطق اسلامشهر می توان به سالور، مافین آباد و روستای ضیاآباد اشاره نمود .

وسعت این شهر ۲۰۸ کیلومتر مربع می باشد . شهرستان اسلامشهر دارای سه بخش، چهار دهستان، و چهل و نه روستا می باشد در گذشته به دلیل اینکه روستای قاسم آباد با جاده ساوه همجوار بود اسلامشهر را قاسم آباد شاهی و یا قاسم آباد خالصه می شناختند و برای مدتی اسلامشهر ، شادشهر نام داشت.

از شهرک های این شهرستان می توان به باغ فیض، زرافشان، موسی آباد، مفیدی (بلوار مفیدی)، شهرک صادقیه (شهر موسی)، مهدیه، قائمیه (زاهدی)، محمدیه، شهرک امام حسین (میان آباد)، واوان، سالور، باغ نرده، سعیدیه، کاشانی، نوری، حاج محمود (مطهری) …اشاره کرد.

Eslamshahr County - معرفی شهرستان اسلامشهر و تاریخچه
موقعیت شهر اسلامشهر در استان تهران

تاریخچه و قدمت شهر اسلامشهر

قدمت شهرستان اسلامشهر با هزاره پنجم پیش از میلاد برابری می کند همچنین این شهر از زمان قدیم یک روستایی به نام قاسم آباد شاهی بوده است از بناهای تاریخی روستاهای اسلامشهر می توان به فیروز بهرام اشاره نمود که قدمت این بنا به فیروز ساسانی نسبت داده شده است در دوران قاجاری اسلامشهر منزلگاه اردوی همایونی بود و به آن قاسم آباد خالصه گفته می شد.

اسلامشهر در دوره های مختلف تاریخی بسیار اهمیت داشته است زیرا وجود بقایای پایه های پل بر روی رودخانه سالور و تپه هایی که در مجاورت و نزدیکی آن قرار دارد و همچنین آثار مدفن در آنها نشان از قدمت طولانی این منطقه است .

بر طبق پژوهشهای انجام شده اسلامشهر در طول تاریخ بسیار مورد توجه بوده است و از قدیمی ترین دوره های تاریخی سکونتگاه های ایران می باشد. منطقه مافین آباد یکی از قدیمی ترین مناطق اسلامشهر می باشد  که قدمت آن به هزاره پنجم پیش از میلاد بر می گردد آثاری که از تپه تاریخی واوان کشف شده است قدمت این منطقه را به دوران ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نسبت می دهد. همچنین وجود امام زاده های مختلفی قدمت این منطقه را به دوران حکمرانی صفویه نسبت می دهد. وجود روستای قاسم آباد شاهی که سابقه سکونت در این منطقه به قرن ۱۰ بر می گردد که شروع پیدایش اسلامشهر به عنوان یک شهر می باشد

tape vavan - معرفی شهرستان اسلامشهر و تاریخچه
نمایی از تپه باستانی واوان

در سال ۱۳۵۲ اسلامشهر به دلیل توسعه شهری شاد شهر نام گرفته است و بعد از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شد در سال ۱۳۵۸ اسلامشهر نام گرفت.

از آثار تاریخی و باستانی شهرستان اسلامشهر ۱۲ اثر تاریخی و باستانی به ثبت ملی رسیده است.

این منطقه بسیار مورد توجه بوده است و دلیل آن وجود زمین های حاصلخیز که مستعد کشاورزی می باشد وجود رودخانه های پر آب و نزدیکی آن به تهران می باشد.

در مافین آباد اسلامشهر حفاری های غیر مجازی وجود دارد که در سال های اخیر موجب آسیب به این منطقه باستانی شده است که قدمت این آثار به هزاره پنجم پیش از میلاد می رسد.

وجود مکان های تاریخی در ایران مانند چشمه علی شهرری، تپه سیلک کاشان و تپه مافین آباد (تپه نظام آباد ) با قدمت ۷ هزار ساله از شهرت بسیار زیادی در مجامع علمی برخوردار است و یکی از شاخص های تمدن پیش از اسلام در جهان می باشد.

اسلامشهر در یک نگاه

تپه های باستانی پراکنده ای در سطح منطقه وجود دارد که می توانید با محوطه های تاریخی مجاور آن در دشت بزرگ مقایسه کنید.

در آغاز شهر اسلامشهر از چند روستا شکل گرفته بود و این روستاها از قدیمی ترین کاریزها (قنات)، مدرسه، گرمابه همگانی، آتشکده زرتشتیان (در جوار ایرین) و گردشگاه های ثروتمندان شهرنشین در روستای ضیا آباد تشکیل شده بود.

از آبادی های موجود در اسلامشهر می توان به سالور که در نزدیکی رودخانه و قاسم آباد و ایرین و چیچکلو و محمد آباد چهار طاقی اشاره نمود.

SAM 0464 1 - معرفی شهرستان اسلامشهر و تاریخچه
نمایی از ابتدای پل زیرگذر اسلامشهر

دین و زبان مردم اسلامشهر

اکثر مردم اسلامشهر مسلمان و شیعه می باشند و اقلیتی اهل سنت و مسیحی نیز در آن زندگی میکنند . قبرستان ارامنه نیز در این شهر در مسیر کمربندی میدان نماز به واوان وجود دارد .

مردمان بسیاری از شهرهای دیگر به اسلامشهر مهاجرت کرده اند که باعث ایجاد لهجه های متنوع از جمله آذری ، کردی ، لری ، گیلکی ، مازنی و … گردیده است .

SAM 0490 - معرفی شهرستان اسلامشهر و تاریخچه
نمایی از شهر اسلامشهر ، سر باغ فیض

 

شاید این مطلب برایتان مفید باشد : تاریخچه و نقشه جامع شهر اسلامشهر در ویکی آنا

 

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

You must be logged in to post a comment.