شیوع ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا
چکیده این مطلب : انتشار :اسفند ۱۹, ۱۳۹۸بدون دیدگاه

 

معرفی ویروس کرونا ویروس کرونا عضوی از خانواده بزرگ ویروس ها و از زیر مجموعه های کرونا ویریده می باشد. کرونا ویریده نوعی از ویروس های کروی شکل و پوشش دار هستند که پوشش سطحی آنها را گرز ها و گلبرک های کوچک تشکیل می دهد.  تصویری که از این ویروس در زیر میکروسکوپ های الکترونی توسط محققان و دانشمندان به ...

معرفی ویروس کرونا

ویروس کرونا عضوی از خانواده بزرگ ویروس ها و از زیر مجموعه های کرونا ویریده می باشد. کرونا ویریده نوعی از ویروس های کروی شکل و پوشش دار هستند که پوشش سطحی آنها را گرز ها و گلبرک های کوچک تشکیل می دهد.  تصویری که از این ویروس در زیر میکروسکوپ های الکترونی توسط محققان و دانشمندان به دست آمده باعث نام گذاری این نوع از ویروس ها شده است، زیرا این ویروس ها دارای تاج خورشیدی شکل هستند.

زائده های روی ویروس ها از جنس امینو اسید ها که نوعی پروتئین است می باشد. این پروتئین ها در کنار دیواره سلول های ریوی مانند کلید عمل می کنند و عامل ورود ویروس به داخل سلولهای تنفسی می گردند. ۵۵ سال پیش کرونا ویروس ها در آزمایشگاه های آمریکا برای نخستین بار کشف شدند. دانشمندان موفق شدند توسط میکروسکوپ های الکترونی این ویروس را مشاهده کنند. جالب است که بدانید رده بندی دقیق این نوع ویروس ها  بیش از ده سال طول کشید.

اولین کرونا ویروس ها در ۸۰۰۰ سال قبل وجود داشتند ولی اجداد اولیه آنها به ۵۵ میلیون سال قبل باز می گردد و به خفاش ها مربوط می شود. کرونا در زبان یونانی به معنای تاج دار است و این تاج دار بودن ویروس کرونا حمله به سلول های تنفسی را آسان تر نموده است. همانطور که گفته شد این نوع ویروس فقط با میکروسکوپ های الکترونی قابل مشاهده است از این رو دانش و امکانات ایجاد تغییرات در این ویروس در دست کشور های خاصی است زیرا تجهیزات و سرمایه گذاری خاصی را می طلبد. ویروس کرونا بیماری هایی از سرما خوردگی تا سارس مرس و نهایتا کویید ۱۹ را شامل می شود. سارس یک بیماری طراحی شده برای زرد پوستان بود و اثر کشندگی خود را بر روی زرد پوستان نشان میداد و در سال ۲۰۰۳ کل جمهوری خلق چین و چند کشور اسیای شرقی را درگیر خود ساخت. پس از آن مرس در ۲۰۱۳ خاورمیانه پدیدار شد و کشور های عربی را درگیر کرد. این بیماری به شدت کشنده بود و از هر ۳ نفر یک نفر کشته می شد. اما ویروس کویید ۱۹ که اخیرا از کشور چین پدیدار شده و کل جهان را گرفتار نموده یک ویروس آزمایشگاهی است که به دلیل وجود بافت چربی در زیر پوسته پروتئینی خود، از هم خانواده های خود سنگین تر است و بیشتر از طریق تماس با سطوح به انسان ها منتقل می شود و بیشتر از ۲ متر توان معلق ماندن در هوا را ندارد.

 

corona - شیوع ویروس کرونا
ویروس کرونا

 علائم ویروس کرونا

در ساخت این ویروس به دلیل استفاده از ژن های ویروس اچ آی وی این قابلیت در ویروس کرونا ایجاد شده تا دوره نهفتگی یا به اصطلاح کومون ۴ روزه داشته باشد. این ویژگی باعث می شود تا بیماری ۴ الی ۱۴ روز بدون هیچگونه علائم خاصی در بدن انسان بیمار وجود داشته باشد و از طریق آن به افراد سالم در جامعه پخش شود  بدون آنکه اثری از خود نشان داده باشد. علائم اولیه کرونا ویروس به قدری ممکن است پیچیده باشد که هر پزشکی را گمراه کند و پزشک در ابتدا بیماری دیگری تشخیص دهد. تب تنها مشخصه ای است که در ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران مشترک است.  با این حال نبود تب نشان از سلامت فرد نیست.

ازعلائم کرونا ویروس می توان به تب، اسهال، درد عضلات، درد در ناحیه کلیه و کبد، سرفه های خشک اشاره کرد.

بهترین راه تشخیص آن کیت های آزمایش و تشخیص است اما در نبود این کیت ها میتوان با عکس برداری از ریه از وجود این ویروس در بدن مطلع شد.

mask - شیوع ویروس کرونا
استفاده از ماسک جهت جلوگیری از ویروس کرونا

 راههای پیشگیری از ویروس کرونا

  • تماس دست های آلوده با چشم، دهان و گوش بسیار خطرناک است چون باعث می شود تا ویروس کرونا از طریق آنها وارد بدن بشود.  پزشکان بر شستن دست ها با صابون تاکید بسیاری دارند. به دلیل وجود بافت چربی در داخل این ویروس آب و صابون باعث متلاشی شدن بدنه شده و در نتیجه  این ویروس از بین می رود. درست ترین کار شستن مداوم دست های به مدت بیست ثانیه می باشد. اگر بیرون از خانه هستید و دسترسی به صابون و مواد ضدعفونی کننده ندارید بهتر است از ژل ضدعفونی کننده استفاده کنید. معمولا از الکل ۶۰ درصد نیز برای از بین بردن این ویروس استفاده می شود.
  • ابتدا استفاده از ماسک برای افراد سالم توصیه نمی شد اما با انجام تحقیقات بیشتر مشخص شد که این ویروس دوره کومون ۱۴ روزه دارد و فرد مبتلا می تواند ناقل ویروس باشد اما هیچ علائمی نداشته باشد. بنابراین تشخیص افراد سالم سخت تر می شود. در نتیجه استفاده از ماسک برای همه ی افراد توصیه می شود.
  • یکی دیگر از راه های پیشگیری تقویت سیتسم ایمنی بدن می باشد. چون سیستم ایمنی قوی به راحتی این ویروس را شکست می دهد. در مقابل ویروس کرونا و هر بیماری عفونی دیگر خیلی مهم است که بتوان بدن را قوی نگه داشت. با دریافت مواد مورد نیاز بدن می توان تا حد زیادی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کرد. ویتامین سی، ویتامین دی، زینک بسیار کمک کننده می باشند. ناگفته نماند که استفاده ی بیش از حد از هر کدام می تواند سلامتی بدن را به خطر بیندازد.
  • ویروس کرونا می تواند روی اشیا فلزی، سطوح پلاستیکی، فلزی و شیشه ای تا نه روز زنده بماند. به همین جهت نباید از ضدعفونی کردن سطوح غافل بود. استفاده از سرکه برای نابودی این ویروس بی تاثیر بوده و فقط الکل های بالای ۶۰ درصد کار ساز می باشد.
  • این ویروس از طریق تماس نزدیک و با عطسه و سرفه ی فرد مبتلا سرایت پیدا می کند. برای این منظور بهتر است با افراد مبتلا فاصله را رعایت کرد و از تماس با آنها پرهیز داشت.
  • یکی از مهم ترین روش هایی که برای حفاظت خود علیه کرونا ویروس می توان انجام داد، خواب کافی است. داشتن خواب کافی موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن به خوبی کار کند. در مقابل داشتن استرس و ترس از مبتلا شدن به این ویروس موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن به شدت تضعیف شود.jel - شیوع ویروس کرونا

استفاده از ژل ضدعفونی کننده برای جلوگیری از ویروس کرونا

 وضعیت ویروس کرونا در اسلامشهر

شیوع این ویروس خطرناک در کل جهان، سلامتی بشر را به خطر انداخته است. بسیاری از کشور ها با این بیماری درگیر هستند و دانشمندان تلاش می کنند تا درمانی برای نابودی این ویروس نامرئی پیدا بکنند. یکی از مهم ترین روش هایی که باعث می شود تا  شیوع کرونا ویروس متوقف بشود ماندن در خانه و به حداقل رساندن ارتباط با دیگران می باشد. خانه ها امن ترین مکانی هستند که شما را از مبتلا شدن به این بیماری محافظت می کنند.

برای جلوگیری از منتشر شدن ویروس کرونا در اسلامشهر از مردم عزیز درخواست می شود تا اصول بهداشتی را کاملا رعایت کرده و در خانه های خود بمانند. هر عضوی از خانواده می تواند این ویروس را از محیط خارجی وارد خانه کرده و موجب بشود همه ی اعضای خانواده ناخواسته به این ویروس دچار بشوند.

1ad6256a ac6f 4607 bd87 e1548709f0c2 300x188 - شیوع ویروس کرونا

شاید این مطلب برایتان مفید باشد : از بین بردن ویروس کرونا

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

You must be logged in to post a comment.