تپه باستانی واوان

مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر

مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر

قدمت شهرستان اسلامشهر با هزاره پنجم پیش از میلاد برابری می کند همچنین این شهر از زمان قدیم یک روستایی به نام قاسم آباد شاهی بوده است از بناهای تاریخی روستاهای اسلامشهر می توان به فیروز بهرام اشاره نمود که قدمت این بنا به فیروز ساسانی نسبت داده شده است در دوران قاجاری اسلامشهر منزلگاه اردوی همایونی بود و به آن قاسم آباد خالصه گفته می شد.

اسلامشهر در دوره های مختلف تاریخی بسیار اهمیت داشته است زیرا وجود بقایای پایه های پل بر روی رودخانه سالور و تپه هایی که در مجاورت و نزدیکی آن قرار دارد و همچنین آثار مدفن در آنها نشان از قدمت طولانی این منطقه دارد .

بر طبق پژوهشهای انجام شده اسلامشهر در طول تاریخ بسیار مورد توجه بوده است و از قدیمی ترین دوره های تاریخی سکونتگاه های ایران می باشد. منطقه مافین آباد یکی از قدیمی ترین مناطق اسلامشهر می باشد  که قدمت آن به هزاره پنجم پیش از میلاد بر می گردد آثاری که از تپه تاریخی واوان کشف شده است قدمت این منطقه را به دوران ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نسبت می دهد. همچنین وجود امام زاده های مختلفی قدمت این منطقه را به دوران حکمرانی صفویه نسبت می دهد. وجود روستای قاسم آباد شاهی که سابقه سکونت در این منطقه به قرن ۱۰ بر می گردد که شروع پیدایش اسلامشهر به عنوان یک شهر می باشد

تپه مافین‌آباد در این شهرستان

تپه مافین آباد مربوط به هزاره پنج و چهار قبل از میلاد است و در شهرستان اسلامشهر در شمال روستای مافین آباد قرار دارد.

این اثر تاریخی در سوم اسفند ماه ۱۳۷۷ به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است.

طبق حفاریهایی که در سالهای اخیر انجام شده است نشان می دهد که قدمت این اثر برای دوره پیش از تاریخ می باشد اما آثار دوره اسلامی نیز در آن به چشم می خورد.

tappeye mafinabad - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
تپه مافین آباد اسلامشهر

وجود سفالینه های به دست آمده در این تپه همراه با آثار و اشیای تاریخی این تپه را به یک مکان تاریخی و ارزشمند تبدیل کرده است . همچنین این اثر در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۲۳۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 تپه واوان  در شهرستان اسلامشهر 

از دیگر مکانهای تاریخی و باستانی اسلامشهر تپه واوان متعلق به دوره اشکانیان می باشد که در شهر اسلامشهر واقع شده است. در تاریخ شانزدهم آذر سال ۱۳۷۶ با شماره ۱۹۵۵ ثبت شده و یکی از آثار باستانی ایران می باشد.  این تپه در جوار شهرک واوان می باشد. این تپه جزو غار تهران هست که دروازه غار تهران به آن وصل می باشد.

tappe vavan 300x164 - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
تپه واوان اسلامشهر

چیزی که در این تپه کشف شده بنایی است که ۱۴ اتاق دارد و شکل اتاق ها نشان می دهد این بنا برای مردم عادی نمی باشد و یک بنای نظامی و دولتی است .

tape vavan - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
نمایی از تپه باستانی واوان

از دیگر آثاری که در این بنا کشف شده می توان به اشیا فلزی و آثار گچ بری اشاره نمود و در بین این آثار سرپیکان، شمشیر و خنجر مشاهده می شود. همچنین وجود سکه های مسی در این منطقه و حکاکی های روی آن نشان می دهد که این سکه ها متعلق به دوران صفویه می باشد. از دیگر آثار یافت شده النگوهای زنانه ، ظروف چینی، وسایل کره گیری برای دوران آل بویه نشان می دهد که شاید در دوران آل بویه این تپه محل زندگی خانواده هایی بوده است.

تپه علی آباد در اسلامشهر 

یخچال علی آباد در روستای علی آباد قرار دارد همچنین این بنا علاوه بر یخچال، آب انبار و دیواری برای انبار کردن آب در پشت آن و یخ بستن و همچنین انتقال یخ درون یخچال وجود دارد این اثر تاریخی در سال ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۸۰۸ به ثبت ملی رسیده است.

قدمت این بنا به دوره قاجاریه باز میگردد. که دیوارچینه های بلندی برای ایجاد سایه و ممانعت از تابش نور خورشید ایجاد گردیده است .

yakhdan aliabad 300x202 - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
تپه و یخدان علی آباد

این یخچال قدیمی در روستای علی آباد (احمد آباد مستوفی) قرار دارد. و  ابعادآن ۱۰ متر قطر داخلی با ارتفاع ۱۲ متر میباشد.

تپه سفید گلدسته اسلامشهر

قدمت این اثر تاریخی به قرن پنجم تا هفتم هجری قمری می رسد که در جنوب غربی روستای گلدسته قرار گرفته است همچنین در آن سفال های آبی و سبز و قهوه ای وجود دارد.

tape sefid 300x225 - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
تپه سفید گلدسته اسلامشهر

 یخچال قدیمی ترشنبه در اسلامشهر

یخچال ترشنبه که از آثار باستانی شهرستان اسلامشهر می باشد مربوط به دوران صفویه است. این یخچال در بخش چهاردانگه در روستای ترشنبه قرار دارد در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۳۸۲ این اثر با شماره ۱۰۸۰۷ ثبت شده است که جزئی از آثار ملی ایران می باشد. مکان اصلی این یخچال در جاده احمدآباد اسلامشهر می باشد ولی در مرز منطقه هجده تهران و اسلامشهر قرار گرفته است. در واقع این منطقه جزو تهران می باشد این منطقه تا به حال به عنوان یک منطقه توریستی شناخته نشده است ولی می توانیم با کمی اطلاع رسانی این منطقه را به منطقه توریستی تبدیل کنیم و درآمد زایی نماییم.

yakhchal torshanbe 300x164 - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
تپه یخچال ترشنبه اسلامشهر

در گذشته در مناطق کویری و حاشیه کویر به دلیل گرمای شدید و کمبود آب افراد خیر اقدام به ساخت همچنین یخچالهایی می کردند .

یخدان جعفرآباد جنگل شهرستان اسلامشهر

در فاصله هزار و پانصد متری جنوب غرب روستای جعفرآباد جنگل شهرستان اسلامشهر مجموعه ای از سازه های معماری و خدماتی با فاصله اندک در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که تشکیل یک اثر تاریخی را داده اند . از نظر باستان شناسی شاید کمتر بنایی یافت شود که چنین ویژگی ای داشته باشد .
آسیاب منبع آب و یخچال آن از سازه هایی می باشد که قدمت آن به دوران قاجار می رسد.

yakhchal jafarabad jangal 300x209 - مکانهای تاریخی شهرستان اسلامشهر
یخچال جعفر آباد جنگل اسلامشهر

 ابعاد بنا به طول هجده متر و عرض هفت متر و ارتفاع هشت متر با پوشش طاق های ضربی به شیوه طاق و تویزه می باشد.

تویزه در لغت به معنی قوس و قزح و شاخه‌های خمیده می‌باشد

مطمئن باشید که نظرات شما بسیار دقیق مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد ، هر نظری که برای ما می نویسید قوت قلبی برای حال ما خواهد بود

You must be logged in to post a comment.